poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Wstęp


           Jesienią 2016 roku ukazał się pierwszy tom opowieści o Jimim Hendrixie - biografii wzbogaconej o wypowiedzi ludzi z Nim związanych, fanów, dziennikarzy, krytyków i autorów licznych książek wydanych w Zachodniej Europie i Ameryce (nie tylko o Hendrixie).

     
Autorem książki zatytułowanej "Jimi Hendrix-Szaman rocka" (2016, wyd. Pejzaż, Bydgoszcz) jest Zdzisław Pająk, wieloletni dziennikarz radiowy i publicysta, który już wcześniej przygotował dwie książki "Eric Burdon – Feniks rocka" (1998) oraz "Eric Clapton- Pielgrzym rocka" (2008). Tom pierwszy opowiadał o dzieciństwie i początkach drogi muzycznej Hendrixa, zanim we wrześniu 1966 roku przybył On do Wielkiej Brytanii. Zdarzenia związane z życiem bohatera wkomponowane zostały w szersze tło społeczno-kulturalne USA i Europy i autor zrobił to z wyjątkową dociekliwością i drobiazgowością, odkrywając wiele nieznanych faktów i zdarzeń, co - zdaniem recenzentów - wyróżniło tę publikację wśród setek wcześniej wydanych.
...Bohater tej opowieści James Marshall Hendrix urodził się w stanie Waszyngton, na północno-zachodnim krańcu USA, w ponurym mieście Seattle, gdzie wiele lat później narodził się „grunge”, „brudny” nurt muzyki rockowej, modny w latach dziewięćdziesiątych. Trudno przesądzać, czy postać Hendrixa miała na to jakikolwiek wpływ, zapewne jednak taki sam jak na wszystko, co powstało po nim w muzyce nazwanej Rockiem. Cenione przez gitarzystów na całym świecie pismo Guitar Player podzieliło bowiem muzykę rockową na tę - „przed” i „po” - Hendrixie”, a w takim sensie wpływ Jimiego na „grunge” jest oczywisty.
            Seattle, którego nazwa pochodzi od imienia mieszkającego tam wodza Indian Siathla (po angielsku pisanego jako Seattle) z plemienia Suquamish, który wsławił się odpisując w 1855 roku na list prezydenta USA Franklina Pierce'a, domagającego się od Indian sprzedaży tamtych terenów (ziemi nie można sprzedać, tak jak nieba nad nią), należy do obszaru określanego jako “Pacific Northwest” (Wybrzeże Północno-Zachodnie)...
Już ten, przytoczony tutaj wstęp, sugerował czego można było się spodziewać po liczącej prawie 600 stron opowieści o "Szamanie Rocka". Opowieści bogato ilustrowanej zdjęciami czarno-białymi, a także kolorową wkładką, pokazującą jak wyglądało w Vancouver nieistniejące już mini-muzeum, jakie w byłym domku babci Hendrixa, uruchomił jeden z Jego fanów.
            W blogu "Jimi Hendrix - Szaman Rocka" przypomnę fragmenty tamtego pierwszego tomu, przybliżając potencjalnym czytelnikom także tom drugi, który ukaże się niebawem. Jego premiera 18 października w Ostrowie Wielkopolskim na festiwalu "Jimiway Blues Festival", imprezie, która w tym roku obchodzić będzie jubileusz dwudziestopięciolecia.
W tym tomie drugim, na prawie 700 stronach, Zdzisław Pająk opisał dzieje Hendrixa od Jego przybycia do Wielkiej Brytanii 24 września 1966 roku, do 30 stycznia 1968 roku, kiedy wraz z Noelem Reddingiem i Mitchem Mitchellem, dwoma kolegami z zespołu "Jimi Hendrix Experience" odleciał z lotniska w Londynie do Nowego Jorku.
            Przez szesnaście miesięcy Hendrix stał się bardzo popularny i ceniony przez kolegów-muzyków, nagrał dwa albumy, wydano cztery Jego single, a zespół "JHE" wystąpił na kilku wielkich imprezach, w tym na "Monterey Pop Festival", dał ponad 250 koncertów w: Anglii, Ameryce, Francji, Niemczech (wtedy Zachodnich), Belgii, Holandii, Luksemburgu, Szwecji, Danii oraz Finlandii.
            Po premierze na "Jimiway Festival" można będzie zamówić książkę "Jimi Hendrix - Szaman Rocka" pod adresem: pajak.book@gmail.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz